Na tejto stránke nájdete pomoc na praktické využitie našich výrobkov.
Tu môžete nájsť pomoc v nasledujúcich témach:

VIDEO!!! Lepenie bambusového obkladu harmonizujúceho s bambusovými parketamy

Lepenie trstiny

Lepenie ratanu.

U nás dostupný ratan je úplne prírodný materiál. Z toho vyplýva (popri nespočetnom množstve pozitívnych vlastností), že sa pri kontakte s vodou predĺži a takto jeho pripevnenie a maľovanie je o stupeň tažšie ako pri umelých materiáloch. Krok za krokom Vám ukážeme ako na to.

Dôležité je, aby ste nepoužívali lepidlo na vodnej báze, alebo lak, čo spôsobí predĺženie materiálu. Dôležité je podotknúť, že materiál sa znova napne po vyschnutí vody. Na lepenie odporúčame silikónové lepidlo, ktoré nanesieme LEN na plochu lepenia (na ratan nie), a rozotrieme ho stierkou so zubami menšími ako 1 mm. Kým lepidlo neuschne, treba položiť na materiál závažie.

Nástroje Stierka Silikónové lepidlo Použitie stierky

Používajte alkoholové farby, a solventný lak. Keď náš materiál je zo stredu rolky, tak sa pravdepodobne bude ratan vlniť. Treba ho namočiť do vody na 5 minút, a potom ho vystrieť. Nechajme ho vyschnúť a takto ho môžeme vyhladiť. Dúfame, že Vám tento návod pomohol.

Pripevnenie thonetu na drevený rám

Thonet má viacero oblastí využitia: na stoličkách ako sedacia časť alebo ako opierka, výplň dverí na skriniach, alebo v drevenom ráme ako dekorácia, napr. na ukrytie radiátora. Pripevnenie na drevený rám vyžaduje niekoľko rád, ktoré Vám teraz prezradíme.

Thonet

Thonet je prírodný materiál, ktorý sa pri kontakte s vodou zmäkčuje a natiahne. Preto je potrebné pred pripevnením na 2 - 4 hodiny nechať vo vode, a pripevniť v tomto stave. Dbajme na to, aby sme materiál nepripevnili veľmi napnutý, pretože keď vyschne, napne sa sám, a nadobudne znova pôvodnú veľkosť, a môže sa pri spojoch s rámom pretrhnúť. Pripevnenie môžeme robiť jednoducho so zošívačkou. Na vnútornú stranu rámu takto pripevníme uzly materiálu. Nevynecháme ani jeden uzol.

Zošívanie thonetu Thonet pripevnený v uzloch

Buďte opatrní, lebo ak je zošívačka nastavená na príliš silno, môže prerezať thonet. Oplatí sa najprv urobiť skúšku, pred zošívaním. Ak sa nedá nastaviť stroj, tak dajte nad uzly (v závislosti od stroja) 0,2 - 0,5 mm hrubú gumovú dušu lebo lepiacu pásku zahnutú do polovice. Toto zaručí, že zošívačka neprereže materiál.

Prerezaný materiál. Materiál zošití s lepiacou páskou.

Dúfame, že Vám tento návod pomohol.

Lepenie bambusu na stenovú dosku

Bambusový materiál (narozdiel od thonetu) sa pri kontakte s vodou nemení, a takto ho môžeme lepiť s lepidlom s vodnou bázou.

Nástroje Lepidlo

Dbajte na to, že ak použijete lepidlo na vodnej báze, povrch na ktorý lepíte musí byť hrubší ako 14 - 16 mm. Ak je tenší povrch, používajte silikónové lepidlo. Pri lepení na stenovú dosku sa môže vyskytnúť taký problém, že sa prírodná strana stenovej dosky môže nasýtiť vodou a tak sa zdeformovať. A tak po vyschnutí kvôli materiálu nemôže znovu nabrať pôvodný tvar. Toto sa môže vyskytnúť len pri kombinovaní lepidla na vodnej báze s nasiakavou stranou stenovej dosky. Na lepenú plochu rovnomerne nanesieme lepidlo zubkovitou stierkou, ktorej zuby nie sú väčšie ako 1 mm a takto môžeme dosiahnuť požadovaný výsledok.

stierka Spojenie bambusového materiálu s plochou lepenia.

Kým lepidlo neuschne, treba položiť na materiál závažie. Bambus bez povrchovej úpravy, možno lakovať aj s lakom s vodnou bázou.

Pripevnený bambusový materiál. Hotový bambusový materiál.

Dúfame, že Vám tento návod pomohol.

Ako máme rezať bambusovú roletu?

Naše rolety sú z úplne prírodného materiálu, bambus má všestranné použitie. Z bambusu sa vyrába mnoho vecí (viď. hore) ako aj lisovaný, lepený bambus, ale dokonca aj rolety. Na obklad stien sa najčastejšie používa bambus lepený na textil, ale stretneme sa aj s tým, že obklad je z materiálu na rolety. V tomto prípade je isté, že materiál musíme rezať na mieru. Tu Vám poskytneme návod, ako na to.

Na to aby sme mohli rezať, musíme pochopiť štruktúru rolety. Bambusová roleta je vlastne viac prútov alebo doštičiek poukladaných vedľa seba posilnená šnúrou. Šnúra drží bambus pokope.

materiál rolety

Rez má dve variácie. Môžeme rezať súbežne s prútmi, alebo na ne kolmo. Najprv ukážeme kolmí rez.
Na kolmý rez odporúčame pákový rezač, ale ak nie je poruke, postačia aj krajčírske nožnice (ale tak bude bolieť naša ruka). Na stôl prestrime materiál, ku kraju priložme dosku, ku ktorému materiál prirovnáme. Druhú dosku priložme tam kde chceme rezať, a označme ceruzkou. Po tomto odrežme nadbytočný materiál.

Rezanie rolety kolmo

Súbežný rez je o trocha zložitejší, lebo tu môžeme prerezať aj šnúry. Aby sa nám materiál nerozpadol, musíme tieto šnúry prilepiť. Najprv označíme miesto rezania. Každú šnúru v smere rezu potrieme dvojnásobne riedeným lepidlom na drevo 2 cm na ľavo a na pravo od miesta, kde chceme rezať.

rezanie rolety súbežne

Po tom, čo sa lepidlo uschlo, materiál otočíme, a potrieme podobným spôsobom aj druhú stranu. Ak sa uschlo lepidlo aj tu, odrežeme materiál nožom na označenom mieste.

Dúfame, že Vám tento materiál pomohol.

Rezanie bambusovej tapety lepený na textil

Ako aj rolety, tak aj bambusová tapeta lepená na textil pravdepodobne musí byť zrezaná na mieru ešte predtým, ako by sme ho pripevnili na stenu alebo stenovú dosku. Podobne ako u rolety, ak chceme rezať kolmo, odporúčame pákový rezač alebo krajčírske nožnice (v tomto prípade bude však bolieť naša ruka). Odporúčame označiť miesto rezu ceruzkou. Ak chceme rezať súbežne, ohnutý materiál zrežeme jednoducho: nožom.

rezanie bambusového materiálu lepeného na textil rezanie bambusového materiálu lepeného na textil

Po zrezaní môžeme začať lepiť na stenu. Pomoc k lepeniu nájdete kliknutím sem.

Doplnenie k lepeniu bambusovej tapety, bambusového obkladu na stenu

Husté lepidlo sa len ťažko natiera štetcom. Zriedené lepidlo však má v počiatku horšiu priľnavosť. Preto je vhodnejšie naniesť husté lepidlo na hrubšie plochy (terče, buchty) štetcom a rozotrieť ich zubovým hladidlom (1mm hlboké zuby po 1mm). Na túto skutočnosť sme prišli až po zverejnení videa. To, čo teda odznie vo videu, aby sa lepidlo zriedilo, je neaktuálne. Odporúča sa použiť lepidlo na drevo, alebo konštrukčné lepidlo na vodnej báze. Stačí natrieť len stenu, prípadne aj okraje materiálu zozadu.

rezanie bambusového materiálu lepeného na textil 1 rezanie bambusového materiálu lepeného na textil 2 rezanie bambusového materiálu lepeného na textil 3 rezanie bambusového materiálu lepeného na textil 4


Naturtrend Impex

Súvisiaca literatúraCarving Wood, Bamboo and Other Goods for Interior and Exterior Decoration, bamboo curtain rod, bamboo pole
Carving Wood, Bamboo and Other Goods for Interior and Exterior Decoration, bamboo curtain rod, bamboo pole
Gyakorlati tanácsok rattan nádszövet és bambusz falburkolatok felhasználásához, feldolgozásához
Bambusna zidna obloga (tapeta), bambusna roleta.
lepení bambusové tapety, řezání bambusové tapety, připevnění thonetu na dřevěný rám, ratan, příčné řezání bambusu
Jak kleić bambusową okładzinę, jak ciąć bambusowy kij, mocowanie materiału thonet na ramkę drewnianą, cięcie bambusowej tapety.
Tipps für den Schutz von Wärmedämmung mit Bambus, Verklebungsanweisung.
Anweisung für Heizkörperverkleidungen.
Anweisung für Heizkörperverkleidungen.
Vendita materie prima per tende a rullo in bambù, carta da parati in bambù, rivestiemento murale in bambù.
grilaj din bambus, impletituri din rattan, paie de Viena, miez rattan, decor bambus, jaluzele (pergole, storuri, rulouri) de bambus, intarsii, reparatii scaune thonett, stalpi si sipci bamboo, baghete (frize, sipci), sculpturi din lemn, capiteluri, rozete din lemn si la comanda
Dekoracija enterijera prirodnim elementima za sve ljubitelje bambusa , drveta u duborezu ili trske (španske ili ratan).
Carving Wood, Bamboo and Other Goods for Interior and Exterior Decoration, bamboo curtain rod, bamboo pole
Consejos prácticos sobre el uso de materiales de bambú y ratán
Conseils pratiques pour l'utilisation du natte rotin et du parement mural en bambou